Інтерв’ю із заступником директора чеської мовної школи Тамарою Мараховською

Друзі! Сьогодні ми задаємо самі важливі питання, що цікавлять більшість батьків і майбутніх студентів, які планують здобувати вищу освіту за кордоном, директору мовної школи з правом прийому державних мовних іспитів в Чехії – RENER EDUCATION, Тамарі Мараховській.

Тамара, зараз все більше українських сімей цікавляться вищою освітою для своїх дітей за кордоном, розкажіть, будь ласка, чим же приваблива Чехія в плані вступу та навчання у вищих навчальних закладах.

Вітаю вас з південної Чехії. Так, дійсно, все більше випускників та їх батьків звертаються до нас з питань навчання в Чехії. Що найцікавіше, на мій погляд, це те, що Чехія сьогодні одна з найперспективніших в Європі країн, вийшла на перше місце за темпами зростання економіки в Євросоюзі. Що також важливо, це перспективи працевлаштування. Сьогодні фактично пропозицій по роботі більше, ніж відсоток безробітних. І я говорю саме про фахівців, а не про різноробочих. Багато галузей потребують співробітників і дуже охоче беруть молодих фахівців з чеським дипломом. Навчання в державних університетах безкоштовне для всіх, в тому числі і для іноземців. Далі, звичайно ж, важливим є слов’янські корені, схожість мов. Ну і просто Чехія – відмінна країна для життя.

Безкоштовна освіта в державних університетах цікавить багатьох студентів, це вагомий аргумент на користь вибору Чехії, як країни навчання і подальшого життя. Як же вступити до чеського державного університету, що для цього потрібно?

Головне, що необхідно для вступу, це, безумовно, мова. Я б навіть сказала, що мова необхідна в принципі для життя, розуміння культури і того, що відбувається навколо тебе. Але також і одна з вимог державних університетів – знання мови на рівні В1 / В2 за міжнародною шкалою. В популярні ВНЗ, де є вступні іспити, звичайно ж, потрібні сертифікати на рівень В2. ВНЗ, які мають недобори, знижують планку до В1. Розумію, що мені можуть заперечити, що, мовляв, є факультети, де взагалі нічого не вимагають, тільки подай заяву вчасно. Так, дійсно, є і такі, але це, як правило, факультети з таким складним навчанням, що після першого семестру студент або буде виключений або сам піде через абсолютне нерозуміння предметів чеською мовою. Скажу так, що і з В2 мову потрібно продовжувати вчити, щоб влитися в процес навчання, щоб писати роботи і робити презентації. Все це дуже непросто. Кажу зараз про державні виші, так як комерційні мають зовсім інший підхід, а й диплом їх має зовсім іншу якість.

Чеська мова має слов’янське коріння і схожа з українською. Скільки часу, в середньому, потрібно для її вивчення до необхідних рівнів В1 і В2? Чи є суттєва різниця у вивченні на Україні у гарного викладача чи в Чехії в мовній школі?

Подібність мов іноді грає подвійну роль …. Наприклад, деякі слова, що звучать однаково чеською та українською мовою мають різне значення, вживаються в різних сенсах. Звичайно, є складнощі і з граматикою. Наша школа віддає перевагу річному навчанню. В принципі, за рік, ми виходимо зі студентами на рівень В2. Але завжди є в групі ті, хто не дотягує і йде потім на В1. В основному, це хлопці, які не зовсім розуміють сенс перебування на курсі або які спочатку занижують планку, щоб вступити в так звані «легкодоступні» вузи. Але тут є свої підводні камені. Наведу такий приклад. Південночеський університет, економічний факльтет бере студентів без вступних іспитів та з рівнем мови В1. На жаль, деякі студенти беруть це за відправну точку, не розуміючи, що потім, поступово, все одно вони спотикатимуться на мові і їм буде дуже складно здати першу сесію. Щодо навчання в Україні, курсів, приватних викладачів, я не хочу давати цьому будь-які професійні оцінки. Просто з досвіду нашої школи студенти, які почали з нуля на курсі і студенти, які приїхали після такого навчання до нас на курс, вирівнюються у знаннях приблизно до листопада – грудня. І це, не дивлячись на те, що друга група займається окремо, за більш складною програмою. Багато прогалин, багато доводиться виправляти в вимові. Все, звичайно, залежить від викладачів. Але чеську, як правило, викладають російськомовні або україномовні педагоги, які вивчали чеську, носія мови знайти складно, та й носій сам по собі все ж повинен мати педагогічний досвід, а не просто говорити по-чеськи. Ну і потім загальновідомо, що мову найкраще вивчати все ж в середовищі. Спілкуватися, говорити постійно чеською у наших студентів є можливість з першого дня перебування.

Виходить, що особливого сенсу витрачати час на вивчення чеської мови навчаючись в 11 класі або на останньому курсі бакалаврату немає? Тамара, що-б Ви порадили батькам старшокласників і студентів, які вже обрали для себе вищу освіту в Чехії в подальшому, на чому зосередитися в підготовці, чому приділити особливу увагу?

 Я б порадила робити упор більше на шкільну програму, на профільні предмети, на англійську мову. Чеську мову у нас вчать на базі англійської. Знання англійської є гарною підмогою, особливо на початку. Потрібно не забувати і про те, що українські атестати підлягають процесссу визнання, так званої нострифікації. Нострифікація атестатів проходить шляхом складання іспитів з шкільних предметів. Ніколи не можна точно визначити, якому студенту які предмети випадуть і тому бажано володіти непоганим рівнем шкільної програми в цілому. Ну і, безумовно, якщо вже обрано напрямок, то приділяти найбільшу увагу профільним предметам. Особливо це стосується медиків, гуманітаріїв і тих спеціальностей, де є вступні іспити.

Тамара, розкажіть трохи детальніше, що таке нострифікація, як вона проходить, чи готує школа RENER EDUCATION дітей до цієї процедури?

Нострифікація – це, як я вже говорила, визнання рівноцінності українського атестату до чеського. Заява про нострифікацію подається до обласного відділу міністерства освіти. До неї додається сам атестат і виписка про години за 10-11 клас середньої школи. Фактично іспити призначаються з тих предметів, де найбільший розрив в годинах між чеською та українською програмою. Тому складно заздалегідь визначити точно які предмети якому студенту дадуть на іспит. Але боятися цього процесу не слід. Час підготуватися завжди є, це, як правило, від двох тижнів і більше. Теми теж дано. Ми практикуємо самостійну підготовку за готовими конспектами і підручниками. Робимо безкоштовні консультації. В окремих випадках, звичайно, доводиться вдаватися і до додаткових занять. Але, якщо студент непогано вчився в школі, то проблем ніколи не виникає. Складання іспитів проходить в державних гімназіях чеською мовою. Про це не варто турбуватися, так як викладачі охоче допомагають з мовою, намагаються зрозуміти російсько-українсько-англо-чеську версію відповідей. Головне, це дійсно володіти шкільною програмою хоча б на середньому рівні. Ну і потім завжди можна вдатися до послуг перекладача. Ми намагаємося налаштувати свої групи студентів відразу на те, що здавати краще чеською мовою. І для практики корисніше, і для викладачів приємніше. 99% наших студентів успішно справляються з цим процесом. Іншим все одно ще даємо шанс перездавати восени …

Що стосується нострифікації дипломів студентів, які готуються до вступу на магістерські програми – тут процес проходить без складання іспитів.

Такий високий відсоток – 99% успішно здали нострифікацію це дуже хороші результати! А яка у вас статистика здачі державного мовного іспиту? Розкажіть, про процес вступу до ВНЗ Чехії?

Зазвичай успішність здачі мовного іспиту залежить від багатьох факторів. Запорука успіху – відвідуваність занять і систкматичне виконання домашніх завдань. Далі дуже важливо зосередитися і сконцентрувати сили саме на самому іспиті перед його здачею, уважно слухати викладачів. Інструкції до проведення іспиту дуже важливі, тому що можна через недотримання правил потрапити в неприємну ситуацію. В цілому, наші групи справляються дуже добре зі здачею. Практично, всі йдуть на рівень В2, деякі закінчують на рівень В1. Але тут вже все залежить тільки від самого студента. Є, звичайно, і відсоток так званого «відсіву», один – два студента можуть не здати взагалі. Для таких дітей ми пропонуємо здавати іспит вже на наступний рік з нашої нової групою. Відправляємо їх в університети без вимог до мови або на факультети громадської освіти, де рік коштує приблизно 15-20000 крон. У випадку з такими факультетами у студентів з’являється хороший шанс. Якщо вони впораються з програмою і здадуть сесію, то будуть переведені потім на другий курс вже державного факультету, де продовжать навчання безкоштовно. Тобто, з’являється можливість «наздогнати» інших, якщо з якихось – то причин не вийшло відразу. Звичайно, в основному, це ті, хто цілий рік лінувався вчитися … .. Іноді, дуже рідко, буває патологічне несприйняття іншої мови, але такий випадок був всього один за всю нашу практику. Так що головне – це дійсно займатися з першого дня. Процес вступу проходить в кілька етапів. Перше, це потрібно подати заяви до університетів. Це робиться зазвичай взимку – навесні, кожен факультет оголошує свої терміни подачі. Далі слідує процес підготовки документів, листування з університетами, призначаються дати іспитів, якщо вони є. Самі вступні іспити проходять в травні – червні. Якщо вступних іспитів немає, то приблизно в кінці травня – початку червня університети розсилають листи з рішенням про прийняття. У разі іспитів, відповіді приходять через кілька днів після здачі.

На скільки я розумію, підготовчий рік в Чехії для студентів проходить дуже насичено: нова країна, вивчення мови, нострифікація, підготовка з предметів, подача заяв до ВНЗ, вступні іспити, зарахування …. Проте, багато батьків запитують у нас, чи можна обійтися без «втрати року»?

 «Втрата року» … ..питання, яке ставить у ступор моїх чеських колег …. Чеські школярі вчаться 13 років, тобто в середньому, вік випускника чеської гімназії 18-19 років. Плюс не всі відразу біжать після школи поступати, батьки часто наполягають на отриманні «робочого» досвіду. Наші ж діти іноді приїжджають, коли їм не виконується навіть 17. В більшості випадків це 17-18 років. Тому вікової втрати немає ніякої. Що ж стосується самого першого року. Я навіть не кажу про адаптаційний період – це повинно бути зрозуміло батькам, адже багато дітей навіть в магазин самі ніколи не ходять, максимум за хлібом … Але ж тут їм потрібно жити самостійно, розподіляти бюджет, купувати продукти, готувати, та ще спілкуючись нерідною мовою. Складно всім! Приблизно, перші півроку вони тільки приходять до тями, хтось повільніше, хтось трохи швидше. А плюс мовний курс! З другого півріччя діти починають підходити до всього вже більш усвідомлено. Але і так, ви праві, стільки всього треба встигнути. Плюс до всього, подати заяву до ВНЗ в лютому поточного року фізично неможливо, тому що у дитини ще немає на руках атестата або диплома. Краще все робити поетапно і в Чехії, з розумінням того, що відбувається, тоді наступний рік, перший курс, вже пройде гладко. Тоді зосередитися можна буде тільки на навчанні, так як вимоги до успішності у чеських вишів досить високі, а не на вирішенні організаційний питань. Наше завдання якраз і полягає в тому, щоб за цей підготовчий рік навчити студентів жити самостійно, не шукати «допомоги» у послужливих посередників або «добрих друзів», грамотно самим вирішувати свої завдання і справлятися з усіма побутовими дрібницями.

Тамара, спасибі Вам величезне за такі докладні відповіді. Я впевнена, що інформація буде дуже корисною для батьків і дітей, які планують навчання в Чехії! І в кінці нашої бесіди хочу задати ще одне важливе питання. У Чехії досить велика кількість мовних курсів, шкіл. Як не розгубитися при виборі? На що звертати пильну увагу?

 Ну, по-перше, це легальність самої школи. Сайти міністерства освіти загальнодоступні і легко перевірити ліцензію школи. Потім, наприклад, у нас, є не тільки статус мовної школи, а й офіційно школа має право приймати державні мовні іспити. Це означає, що в більшості університетів здавати мовний іспит при вступі не знадобиться. Згодна, що шкіл багато, плюс курси при університетах …. Вибір великий. Потрібно дивитися, звичайно, на історію, на випускників. З великою гордістю ми спостерігаємо за нашими випускниками, географія їх досить широка, вони вступають і навчаються в багатьох університетах Чехії. Важливим є і доступність інформації для батьків. У нас, наприклад, всі деталі навчання батьки можуть спостерігати в шкільному електронному журналі, де ведеться і відвідуваність, і успішність, і коментарі викладачів. Також важливим є вибір майбутнього напряму чи спеціальності. Більшість шкіл переймаються таким питанням, припускаючи, що студент сам або з батьками повинен визначатися. Частково це правильно, звичайно. Але ми все одно не кидаємо їх у море пропозицій від всіх вишів. Більш того, ми намагаємося ще «підстелити соломку» у вигляді більш лояльного університету, щоб потім студент, в разі невдачі на іспиті, не залишився за бортом. Також, у нас є можливість допомогти з вибором напрямку шляхом професійних тестів, які організовують як наші партнери, так і ми самі тут вже на місці. Процес виїзду дитини на навчання за кордон дуже хвилюючий і трудомісткий, як для самого студента, так і особливо для батьків. Мільйон питань, мало відповідей, інформація в інтернеті сумнівна …. Тому ми починаємо працювати з усією родиною ще задовго до від’їзду. Ближче до виїзду намагаємося максимально підготувати, висилаємо докладні інструкції, аж до списку необхідних речей. Загалом, працюємо за принципом підготовчої групи дитячого садка. І, повірте, це сильно полегшує життя батькам. Найчастіше ми залишаємося в контакті і потім. Через роки, після закінчення нашого курсу, деякі студенти, вже здобувши вищу освіту, працюючи, створивши сім’ї, проте знаходять час і з радістю приїжджають відпочити на наші загальні зустрічі і свята. Все це дає нам натхнення створювати нові програми, вирішувати складні завдання і брати нові висоти!

Тамара, ще раз дякуємо за таку змістовну бесіду! Думаю, це наша не остання зустріч, так як інтерес до здобуття вищої освіти в Чехії зростає з кожним роком. А мета компанії «Active Study», як офіційного представника школи RENER EDUCATION на Україні, завжди надавати своїм студентам максимум актуальної та корисної інформації.

Ми з радістю запрошуємо всіх, хто зацікавлений у вищій освіті в Чехії до нас на консультації – ми працюємо з кожним студентом індивідуально!

Меню