Міфи про вивчення чеської мови

Для початку трохи теорії. Чеська мова – одна із слов’янських мов, так само як і українська, відноситься до західнослов’янської групи і найбільш схожа зі словацькою мовою. Лексична розбіжність між українською і чеською мовою близько 18 – 20%, а з російською – трохи більше. Багато з вас бували в Чехії і чули чеську мову. Дійсно, в побуті спілкуючись на найпростіші теми зрозуміти один одного можна. Особливо, якщо вам потрібно всього лише запитати як пройти, проїхати, купити що-небудь в магазині і т.д. Така близькість дає можливість думати, що вивчити чеську мову можна без особливих зусиль за пару тижнів або місяців. А тепер уявіть, що ви студент. Вам необхідно швидко і точно зрозуміти зміст завдання з геометрії, опис роботи з хімії, вивчити самостійно кілька параграфів з анатомії, написати конспект і есе з історії та економіки, висловити свою точку зору викладачеві, зрозуміти аргументи і бути здатним довести свою думку.

Які особливості властиві чеській мові? Що може ввести в оману і викликати труднощі у вивченні. Діактріка – спеціальні значки над і під літерами. Доведеться попрацювати, щоб їх запам’ятати. Іноді вони можуть змінити значення всього слова! Знайомі слова, які мають зовсім інше значення, іноді зовсім протилежне. Позор – увага, вонявкі – духи, черстві – свіжий, овоціт – фрукти. У чеській мові ви зустрінете слова, які повністю складаються з приголосних. Найвідоміша чеська скоромовка «Strč prst skrz krk» – всі чотири слова без єдиної голосної. Перекладається як «Подай палець крізь горло». Не варто забувати ще про одну важливу річ, як діалекти. На мовних курсах для підготовки до навчання в університеті діалекти не вивчаються, а в повсякденному житті ви їх зустрінете.

Рада Європи спеціально розробила класифікацію ступенів володіння іноземними мовами. Це всім відома система CEFR з чеської мови. Розділяють 3 великі групи: А, В і С, де А – це початковий рівень, В – самостійний рівень і С – вільне володіння. Прийнято вважати, що рівня В1 – В2 досить для самостійного навчання в чеському ВНЗ. Це дійсно так, винятком можуть бути кілька спеціальностей таких, як: право, журналістика, PR, психологія і психіатрія, де є потреба у всеж-таки С1.

Корисні поради, як прискорити вивчення чеської мови.

Як би ви не вивчали чеську мову, на мовних курсах, з репетитором, самостійно, завжди є додаткові можливості, як урізноманітнити свої заняття. Фільми і серіали – це дуже цікаво і корисно. Спілкування з носіями. Тут може бути багато варіантів. Один з найефективніших – мовні курси в Чехії. Якщо ви вивчаєте мову вдома – найпростіше знайти чати з чехами, подружитися з однолітками в соціальних мережах і т.д. Головне робити це систематично, приділяти кілька хвилин на день і займатися щодня.

Більш детально про мовні підготовчі курси в Чехії – читайте тут.

Меню