Як вступити до чеського ВНЗ

Сьогодні ми розповімо про те, які існують способи підготовки і вступу в чеські вищі навчальні заклади. Я почну з того, що всі навчальні заклади в Чехії, традиційно, можна розділити на 2 великі групи: державні і приватні. Привабливість державних ВНЗ в тому, що навчання в них чеською мовою абсолютно безкоштовне як для чехів, так і для іноземців. При цьому не існує ніяких квот на кількість іноземних студентів або інших обмежень. У приватних же ВНЗ програми чеською, англійською або німецькою – платні.

Державні ВНЗ дуже приваблюють українських студентів можливістю отримання освіти високого європейського рівня, перспективами роботи в Євросоюзі або в будь-якій точці світу і іншими важливими перевагами при повній відсутності оплати за навчання. Так, економія близько мінімум 7 – 8 тис. євро на дипломі бакалавра і 4 – 5 на магістерській програмі – вагомий аргумент. При цьому якість освіти можна порівняти з німецькими ВНЗ і далеко попереду польської. У чому запорука високих стандартів чеського освіти? По-перше, зарахування студентів йде виключно на конкурсних засадах – вступають кращі абітурієнти, здатні вчитися і брати участь в наукових дослідженнях, на противагу фактом оплати як єдиній вимозі до вступників. По-друге, всі державні університети знаходяться на повному фінансовому забезпеченні держави, а бюджети на освіту Чехія витрачає колосальні. І при цьому держава примудряється залучати до фінансування європейські фонди і великий бізнес, а всі виділені кошти йдуть за прямим призначенням. ВНЗ прекрасно оснащені з матеріально-технічного боку – лабораторії, бібліотеки, спортзали, наукові дослідження, імениті викладачі, програми міжнародного обміну та стажувань – все це працює в реальності. По-третє, освітні програми максимально точно відповідають потребам європейської економіки: скорочуються спеціальності, які не мають перспектив розвитку і з’являються нові – затребувані роботодавцями.

Як же українському студенту стати частиною прогресивної освітньої системи Чехії? На перший погляд все просто – вивчив чеську мову, склав вступні іспити, і ти студент вишу, про який мріяв. Все ускладнюється тим, що Чехія не визнає українські документи про повну загальну середню або вищу освіту. І для того, щоб вступити абітурієнтам доводиться проходити процедуру визнання – нострифікацію.

Давайте розберемося, що таке нострифікація і як вона проходить в разі визнання атестата про повну загальну середню освіту і у випадку з дипломом про вищу освіту. Середня освіта в Чехії – це мінімум 12 – 13 років навчання в школі. Програма триваліша і більш насичена, ніж в українській школі. Цілком логічно, що у випускників виникає академічна різниця з основних шкільних предметів. Для нівелювання цієї різниці абітурієнти здають кілька усних іспитів в чеських гімназіях, зазвичай від 1 до 3 предметів, в результаті яких отримують документ про нострифікацію або прохання підготуватися більш ретельно прийти на перездачу трохи пізніше. У випадку з дипломами ситуація трохи простіше – іспити не потрібні, потрібно лише подати заяву встановленого зразка до чеських ВНЗ, де є програма, максимально схожа за змістом на вашу. Почекати кілька місяців поки ВНЗ переведе український диплом в чеську систему оцінювання і отримати заповітну нострифікацію.

Отже, основним для вступу в державний ВНЗ Чехії є знання чеської мови, вчасно подані заяви, успішна здача вступних іспитів і тестів і нострифікації документів про українську освіту.

Звичайно ж, все це краще робити на підготовчих мовних курсах в Чехії. Це дійсно найкращий варіант з усіх існуючих, це не тільки теорія, а й практика, підкріплена нашим вже 5-ти річним досвідом супроводу підготовки та вступу студентів на різні програми і напрями навчання в Чехії. Підготовчі мовні курси часто – це єдино можливий варіант вступу в державний ВНЗ з подальшим безкоштовним навчанням. Але цей спосіб не єдиний. Давайте розглянемо варіанти, як вступити в Чехію минаючи підготовчий рік.

ЯК ВСТУПИТИ В ЧЕСЬКИЙ ВНЗ

Другий спосіб вступу до державних ВНЗ минаючи підготовчий мовний курс більш складний, трудомісткий і має більше ризиків. У чому особливості:

  1. Подача заяв в чеські державні ВНЗ проходить як правило в лютому – березні поточного року (за винятком творчих спеціальностей – там все зміщено на півроку вперед). Це можна зробити без приїзду до Чехії, через систему електронної реєстрації в приймальні комісії ВНЗ. Заяви можна подавати в необмежену кількість ВНЗ. Слід врахувати тільки розмір державного мита за кожну – приблизно 500 крон.
  2. У травні – червні місяці поточного року ВНЗ, в які Ви подали заяви запросять Вас на вступні іспити або тести в Чехію (в залежності від ВНЗ, програми і т.д.) – в самий розпал закінчення 11-го класу, підготовки і здачі українського «ДПА» і «ЗНО». Дуже часто дати збігаються, а перенести що-небудь немає ніякої можливості.
  3. Всі вступні іспити і тести в чеських державних університетах проходять виключно чеською. Крім, цього іноземцю потрібно надати сертифікат державного рівня про володіння чеською мовою (на деякі програми). Знання мови повинні бути на досить високому рівні – В1 – В2.
  4. Після успішного складання всіх вступних тестів і іспитів абітурієнт може вибрати той ВНЗ, який найбільше відповідає його цілям, побажанням (якщо успішно склав іспити в кілька ВНЗ і є з чого вибирати). І прийти до приймальної комісії в липні отримати зарахування, для якого знадобиться весь пакет оригіналів документів про попередню освіту. У разі українських студентів – це та сама нострифікація атестата або диплома, про яку ми говорили вище. Таким чином, від моменту отримання атестата (червень) до моменту зарахування (липень) проходить менше місяця. А нострифікація як процес займає від 3 до 5 місяців, за найкращих обставин.
  5. У липні, після зарахування до ВНЗ і отримання офіційного документа про те, що Ви є студентом, у Вас буде декілька, а точніше всього 2 місяці для оформлення довгострокової студентської візи. Як це відбувається? Перше і саме термінове, що потрібно зробити – записатися на подачу документів в Консульство Чехії, через візові центри заяви на такий тип візи не подаються. Подача документів буде можлива, як правило, через мінімум 2-3 тижні в літній період, а то і через місяць, оскільки літо найбільш піковий час за кількістю студентів, що бажають отримати візу і доведеться чекати своєї черги. За цей час потрібно дуже постаратися встигнути підготувати весь необхідний консульству пакет документів: офіційне зарахування до ВНЗ (воно у Вас вже є), бронь гуртожитку, довідку про несудимість, виписку з банківського рахунку з сумою від 3500 євро, в разі неповнолітнього студента – нотаріальний дозвіл від обох батьків на виїзд. Всі ці документи потрібно перевести на чеську мову та завірити присяжним перекладачем Чехії. При подачі документів в консульство або трохи пізніше Вас можуть запросити на співбесіду з візовим офіцером або консулом. Вони можуть задавати будь-які питання, що стосується мети Вашого перебування в Чехії, подробиць майбутнього навчання, планів на життя і т.д. Якщо все пройшло успішно – через 2 – 3 місяці Вам видадуть візу.

Якщо уважно прочитати ще раз все 5 пунктів – висновок тільки один – вступ у такий спосіб просто фізично неможливий. І це дійсно так і є. АЛЕ! У будь-яких правилах і процедурах звичайно ж є винятки!

Давайте розберемося більш детально. Дивимося на пункт №1 – тут все просто і зрозуміло, це найпростіше на шляху до вступу. Далі пункт №2 – і це можливо, при накладках доведеться жертвувати українськими іспитами, викручуватися і придумувати неіснуючі хвороби, наприклад. Успішність пункту №3 – це результат підготовки з предметів і мови, який Ви почнете заздалегідь, мінімум за рік. А ось пункт №4 – найцікавіший. На найпопулярніші напрямки та спеціальності, такі як: медицина, право, економіка, менеджмент і багато інших, приймальна комісія для зарахування зажадає нострифікацію. Є нострифікація – є зарахування чи ні нострифікації – немає зарахування і ніяк по-іншому! Але, на напрями, пов’язані з IT, інженерією, машинобудуванням, хімічною і біотехнологією, проектуванням, будівництвом і деякі інші, державні ВНЗ будуть згодні почекати нострифікацію до кінця першого семестру. Це потрібно з’ясувати ще до моменту вибору ВНЗ і пункту №1 (подачі заяв)!

«Як же все заплутано, важко і складно! А чи варто намагатися? » – скажете Ви. З нами – це просто, легко і надійно. Ми пройшли цю процедуру не з одним десятком студентів. 96% наших студентів вступили до державних ВНЗ – хтось відразу після 11-го класу або останнього курсу бакалаврату в Україні, хтось – після підготовчого мовного курсу в Чехії. 4% вступили не в державні ВНЗ, а в приватні – де навчання платне і вступні вимоги трохи м’якші. Є у нас студенти, які отримали дипломи та успішно працюють в Чехії, а деякі і за її межами.

Багато батьків, які цікавляться прямим вступом, запитують наших експертів, що робити, в разі, якщо не вдасться здати вступні іспити з тих чи інших причин? Відповідь очевидна – ми підберемо для Вас найбільш оптимальний підготовчий мовний курс в Чехії або допоможемо вступити в приватний ВНЗ. І через рік, вже маючи грунтовну підготовку та високий рівень чеської мови – Ви обов’язково вступите в той ВНЗ, який обрали!

Переваги підготовчих мовних курсів в Чехії не варто недооцінювати! Багато батьків бояться «втратити рік». Це не зовсім правильна позиція з точки зору і підготовки до вступу, і адаптації до нового самостійного життя і навчання в іншій країні. До того ж, різниця у віці з чеськими студентами не виникає – вони вчаться в середній школі 12 – 13 років. Під час підготовчих курсів, майбутні студенти не тільки вивчають чеську мову і в спокійній обстановці, за допомогою куратора проходять процедури нострифікації та вступу – вони вчаться розуміти інший світ, вливаються в чеське суспільство, звикають самостійно планувати навчання, приймати рішення і бути відповідальними! Підготовчий мовний курс мотивує навіть самих не готових до навчання студентів, дає впевненість у своїх силах і допомагає уникнути зайвого нервування і стресу, як для студента, так і для батьків!

Звертайтеся до нас, ми знаємо все про освіту в Чехії, ми обрали цю країну для навчання своїх дітей, і допоможемо Вам здійснити свою мрію!

Меню