Реформа освіти в Польщі, що змінилось для українських студентів

Польща прийняла і підписала нову програму реформування всіх галузей освіти, яка вже почала реалізовуватися польськими навчальними закладами. Повне завершення всіх змін заплановано на 2024 рік. Давайте розберемося в основних аспектах цієї реформи, про які істотні зміни слід знати українським студентам, які планують навчатися в Польщі.

По-перше, всі університети Польщі державні і приватні будуть розділені на 2 великі групи: академічні та професійні. Отримати докторську ступінь тепер можна буде тільки в академічних ВНЗ. Професійні університети зможуть впроваджувати короткострокові програми вищої освіти, з більш коротким терміном навчання (1-2 роки), ніж стандартний бакалаврат (3 роки). Такі програми є по всій Європі, до реформи в Польщі їх не було. Так що, в найближчому майбутньому очікуємо ще більш широкої різноманітності навчальних програм і спеціальностей.

По-друге, буде продовжена тривалість навчання на заочній формі навчання.

Найголовніша і цікава зміна стосується можливості іноземних студентів навчатися безкоштовно. Всі студенти, які здали тест з польської мови і отримали рівень С1 державної комісії – Państwowa Komisja Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego маю право вчитися повністю безкоштовно на рівні з власниками Карти Поляка і самими поляками. Умови вступу для таких студентів – конкурсні та залежать від конкретного університету. Як правило, це – конкурс середнього бала атестата та вступні іспити з одного або кількох предметів.

Тут виникає безліч питань, як отримати заповітний сертифікат С1 Państwowa Komisja Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego. Адже, це дуже високий рівень володіння польською мовою. Законом про освіту Польщі передбачено кілька варіантів для іноземців:

1. Скласти тести з польської в державній комісії

2. Закінчити бакалаврат польською мовою навчання в будь-якому університеті Польщі і отримати сертифікат С1 без здачі тестування. А далі вчитися в магістратурі вже безкоштовно

3. Закінчити польський технікум або ліцей і отримати сертифікат С1 без здачі тестування. При наявності хороших оцінок можна вступити в кращі польські ВНЗ і навчатися безкоштовно

Що стосується середньої освіти – з 2020/21 навчального року збільшується тривалість навчання в технікумах і ліцеях Польщі. Тепер вона становить 5 і 4 роки відповідно, до цього польську Matury можна було отримати раніше на 1 рік. Навіть при таких змінах середня і середньо-спеціальна освіта в Польщі залишається однією з найпривабливіших в Європі: повністю безкоштовне навчання, проживання та харчування за пільговими цінами з державним дофінансуванням (в середньому близько 65 євро на місяць), великий вибір спеціальностей, високий рівень знань , міжнародні стажування та європейський атестат.

Меню