Що таке нострифікація в Чехії

Що таке нострифікація в Чехії

Нострифікація – це процедура визнання документів про освіту на території Чехії. Так як у нас різні шкільні та університетські програми навчання і немає підписаної конвенції між двома країнами про взаємне визнання освітніх документів, виникає необхідність в нострифікації або визнанні їх дійсності в Чехії. Нострифікація найчастіше потрібна абітурієнтам, що вступають до ВНЗ або гімназії Чехії, а також в більшій мірі лікарям для підтвердження кваліфікації та іншим фахівцям для працевлаштування.

Нострифікація атестата та диплома сильно відрізняються своєю процедурою. Давайте детально розберемо кожну з них.

Нострифікація атестата

Процедура проходить виключно в Чехії, рішення приймають державні гімназії, документи подаються в міський магістрат.

Які документи слід підготувати заздалегідь:

 1. Нотаріальна копія атестату та додатку до нього
 2. Офіційний переклад на чеську нотаріальної копії атестата і додатку, завіреної судовим перекладачем
 3. Виписка предметів, годин і оцінок за останні 2 – 4 роки зі школи. Оригінал з офіційним перекладом і судовим посвідченням
 4.  Заповнену заяву
 5.  Квитанція про сплату держмита, яка на сьогодні становить 1000 крон
 6. Довіреність на особу, яка буде подавати заяву і комплект документів, якщо студенту ще немає 18 років
 7. Прописка в Чехії, при необхідності

Після подачі документів, магістрат призначить державну гімназію, яка буде проводити нострифікацію і приймати рішення, терміни іспитів і предмети, за якими будуть проходити іспити. Зазвичай призначають від одного до п’яти предметів зі шкільної програми. Від моменту рішення до іспитів є кілька тижнів, а іноді і місяців для підготовки. Як проходять іспити. Зазвичай в один або кілька днів, якщо предметів багато. Іспити усні, для підготовки до відповідей можна використовувати чернетку. Не дозволяється користуватися телефонами, планшетами або іншими гаджетами. Екзаменатори не оцінюють знання чеської мови, тому на іспити можна прийти з перекладачем. Оцінки на таких іспитах не ставлять, результат визначається «здав» / «не здав». Результат оголошують в той же день, а сертифікат буде готовий як правило через кілька тижнів. Чи всі студенти здають нострифікацію з першого разу? Це найчастіше питання від батьків і студентів. За нашою статистикою приблизно 80% студентів здає з першого разу. Нічого надскладного в таких іспитах немає, слід лише відповідально підготуватися за існуючими методичками і конспектами. Які наслідки не здачі з першого разу. На перший погляд нічого страшного не станеться, можна здавати повторно кілька разів. Але, якщо у вас на це є час. Через велику кількість іноземних студентів пропускна здатність держорганів знизилася останнім часом, процедура може зайняти від 3 до 5 місяців. Бувають випадки, коли нострифікаційні іспити не призначають. Якщо у вас крім шкільного атестата є ще й диплом про середньо-спеціальну освіту – велика ймовірність нострифікації без іспитів.

Нострифікація атестатів про базову середню освіту (закінчення 9 класів), яка необхідна для зарахування в середні школи і гімназії Чехії, проходить без нострифікаційних іспитів!

Нострифікація диплома про вищу освіту

Нострифікацію дипломів про вищу освіту проводять вищі навчальні заклади Чехії, які маю однакову або схожу програму. У виняткових випадках – Міністерство освіти Чехії. Нострифікацію диплома можна провести віддалено, пересилаючи документи поштою.

Які документи слід підготувати заздалегідь:

 1. Нотаріальна копія диплома та додатка до нього, з офіційним перекладом на чеську і судовим посвідченням
 2. Заповнена заява
 3. Квитанція про сплату держмита, яка на сьогодні становить 3000 крон
 4. Довіреність на особу, яка буде подавати заяву і комплект документів

За часом процедура займає від одного місяця до трьох. Іноді може затягуватися і на довше, якщо, наприклад, потрапили в літній сезон відпусток і т.д. Якщо існують суттєві відмінності між програмами, університет може запросити додаткові виписки, розшифровки, пояснювальні записки тощо. Іноді при критичній невідповідності можна отримати відмову. В такому випадку подається апеляції до Міністерства освіти Чехії. Для того, щоб мінімізувати ризики слід в спірних ситуаціях скористатися можливістю консультації в обраному чеському університеті, які попередньо перевірить комплект документів, відповість на всі запитання.

Наші послуги з нострифікації атестатів і дипломів вже входять в пакети послуг зі вступу до гімназії або університети. Якщо Вам необхідна така послуга окремо – зв’яжіться з нашими фахівцями будь-яким зручним для вас способом і отримаєте індивідуальну консультацію за вартістю і термінами.

Меню